Nowe kasy fiskalne online posiadają funkcję komunikacji z Centralnym Repozytorium Kas (CRK), która jest niebywale ważna i nowoczesna. Aby urządzenie mogło wysyłać dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Istnieje wiele sposobów, w jakie kasy online łączą się z CRK, dlatego warto wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej działalności.

Czym jest Centralne Repozytorium Kas (CRK)?

Centralne Repozytorium Kas (CRK) to narzędzie utworzone, które ma na celu monitorowanie i kontrolowanie obrotu kasowego w Polsce. Jest to baza danych, do której kasy fiskalne online przesyłają informacje o każdej dokonanej transakcji, w tym o sprzedaży, zwrotach, anulowaniach i innych operacjach kasowych. CRK służy do zapobiegania oszustwom podatkowym i ułatwiania pracy organom podatkowym w przeprowadzaniu kontroli i audytów. Dzięki CRK można skuteczniej zwalczać nielegalne działania podatników i poprawiać efektywność systemu podatkowego.

W jaki sposób CRK łączy się z kasą online?

Wszystkie kasy fiskalne online są zobowiązane do przesyłania danych do CRK, w tym informacji o każdej dokonanej transakcji. Aby to umożliwić, kasa online musi być na stałe połączona z Internetem, a dane są przesyłane za pomocą protokołu SSL (Secure Sockets Layer) lub TLS (Transport Layer Security). Wymiana danych jest szyfrowana, co zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych informacji. CRK jest w stanie na bieżąco monitorować obroty kasowe, co ułatwia organom podatkowym przeprowadzanie kontroli i audytów, a także zapobiega nieprawidłowościom i oszustwom podatkowym.

Aby podłączyć kasy fiskalne online w placówkach stacjonarnych, zazwyczaj wystarczy skorzystać z połączenia z routerem lub switchem za pomocą zwykłego kabla RJ-45 lub połączenia Wi-Fi. Dla mobilnych punktów sprzedaży lepszym rozwiązaniem mogą być kasy fiskalne online z modemem GSM lub kartą Wi-Fi

Jeśli korzysta się z kasy fiskalnej online z modemem GSM, ważne jest, aby zwrócić uwagę na zasięg sieci komórkowej, szczególnie w przypadku sprzedaży w różnych lokalizacjach.

Czy można prowadzić sprzedaż bez połączenia z Internetem?

Jeśli wystąpi chwilowy brak dostępu do sieci internetowej, kasa online nadal pozwala na prowadzenie sprzedaży. W takiej sytuacji transmisja danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) zostaje uznana za awarię, jednak można wciąż wystawiać paragony oraz generować raporty fiskalne, takie jak np. raport fiskalny dobowy. Zwykle komunikacja z CRK odbywa się co 2 godziny, jednak w przypadku przywrócenia połączenia internetowego zaległe dane zostaną przesłane automatycznie do CRK.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder