Dlaczego należy wykonywać przegląd urządzeń fiskalnych?

Regularne okresowe przeglądy techniczne kas fiskalnych oraz innych urządzeń fiskalnych to nie tylko Twój przywilej, ale też obowiązek. Stąd tak ważne jest, byś wiedział, jak często i w jaki sposób dokonywać przeglądów.

Kiedy należy wykonać przegląd kasy fiskalnej?

Zgodnie z § 33 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie urządzeń fiskalnych1, takie urządzenie należy oddawać do przeglądu technicznego nie rzadziej niż co 2 lata. Oczywiście jeśli masz taką potrzebę, możesz robić to częściej.

Termin pierwszego przeglądu kasy fiskalnej należy liczyć od dnia fiskalizacji. Czyli jeśli np. fiskalizacja Twojej kasy miała miejsce np. 20 lutego 2017 r., pierwszy przegląd musi być wykonany najpóźniej 20 lutego 2019 r. Jeśli ostatni dzień terminu wypada w dzień wolny od pracy lub w sobotę, obowiązuje pierwszy dzień roboczy po tym dniu.

Co grozi za niewykonanie przeglądu kasy fiskalnej?

Dokonywanie przeglądów technicznych regularnie w tych terminach jest bardzo ważne, nie tylko ze względu na potrzebę bezawaryjnej pracy kasy fiskalnej. Brak wykonanego, terminowego ustawowego przeglądu kasy fiskalnej traktowane jest jako nieprawidłowe prowadzenie księgi – zgodnie z artykułem 61 § 3 k.k.s2. możliwe jest nałożenie kary grzywny za wykroczenie skarbowe.

Jeśli skorzystałeś z ulgi na zakup kasy fiskalnej, a w ciągu 3 lat spóźnisz się choćby raz z przeglądem, będziesz musiał zwrócić całą uzyskaną kwotę. 

Kto musi pamiętać o przeglądzie – Ty czy serwisant?

Pilnowanie upływu terminu obowiązkowego przeglądu jest Twoim obowiązkiem. Jeśli więc chcesz uniknąć problemów z urzędem, rzetelnie pilnuj terminów.

Jak wygląda przegląd kasy fiskalnej?

Gdy zbliża się data wykonania serwisu kasy fiskalnej należy zgłosić się do swojego serwisanta i umówić na przegląd kasy fiskalnej. Po oddaniu kasy na przegląd serwisant ma 3 dni, aby go wykonać. Po serwisie serwisant wpisuje do książki kasy jego wynik oraz zalecenia, w kasach online przegląd zapisywany jest też w pamięci fiskalnej.

Pamiętaj!
W czasie przeglądu musisz mieć ze sobą książkę serwisową – bez niej nie będzie można wykonać przeglądu urządzenia fiskalnego, ponieważ każda interwencja serwisowa musi być udokumentowana.

Jak serwis wygląda u nas?

Oferujemy przeglądy (2-letnie oraz 1-roczne) oraz naprawy kas fiskalnych, drukarek fiskalnych i bonowników marki Posnet. Obsługujemy naszych klientów, ale w razie awarii kasy fiskalnej Posnet lub innego wyżej wymienionego urządzenia, możesz się z Nami skontaktować a My postaramy się pomóc.

Przeglądu technicznego nie wykonujesz sam – robi to serwisant, którego wybrałeś przy fiskalizacji. Stąd tak ważne jest byś dobrze się zastanowił zanim podejmiesz decyzje o zakupie urządzenia fiskalnego od danego dostawcy. Czasami warto wziąć pod uwagę inne kryteria niż najniższa cena kas i usług serwisowych na rynku. Jeśli ważne jest dla Ciebie nastawienie serwisanta i jego szybka reakcje na Twoje wezwanie wybierz Eksperta. 

Chcąc uniknąć problemów, jakie mogą wynikać dla Ciebie w związku z przegapieniem przeglądu kas, staramy się telefonicznie przypominać o zbliżającym się terminie przeglądu 😉

Innym udogodnieniem jakie oferujemy jest dojazd serwisu kas fiskalnych na terenie Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego po wcześniejszym ustaleniu. Dzięki temu nie musisz poświęcać czasu na dojazdy i przerywać sprzedaży w swojej działalności.

Jeżeli obowiązkowy jest przegląd 2-letni, dlaczego oferujemy przeglądy 1-roczne?

Przegląd techniczny kasy fiskalnej wykonywany co roku jest tańszy (udzielamy specjalnej promocji i wpływa na przedłużenie żywotności kasy fiskalnej. Ponadto Posnet uzależnia przedłużenie gwarancji na dane urządzenie fiskalne od rocznych przeglądów technicznych.

Dlaczego powinieneś nas wybrać?

Jesteśmy firmą z pasją, specjalizującą się w dostarczaniu niezawodnych kas fiskalnych oraz kompleksowych rozwiązań dla przedsiębiorców w Szczecinie i okolicach. Nasza firma istnieje na rynku od wielu lat, a nasza wiedza i doświadczenie pozwoliły nam stać się prawdziwymi ekspertami w dziedzinie kas fiskalnych.

Nasza firma wyróżnia się profesjonalizmem, a nasz zespół to wysoce wykwalifikowani specjaliści, gotowi służyć fachowym doradztwem i wsparciem technicznym. Niezależnie od branży, w jakiej działasz, oferujemy szeroki wybór kas fiskalnych, dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb.

W ramach naszych usług organizujemy również szkolenia z obsługi kas fiskalnych, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał sprzętu.

Chcesz umówić się na przegląd swojej kasy?

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130000363/O/D20130363.pdf ↩︎
  2. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19990830930/U/D19990930Lj.pdf ↩︎