Trwające obecnie wakacje to doskonały moment, aby pochylić się nieco nad tematem sezonowości kas fiskalnych. Dziś przybliżymy zatem nieco tę kwestię, a także opowiemy o tym, jak ta sezonowość może wpłynąć na uzyskanie ulgi, która przysługuje z tytułu wymiany urządzenia na kasę fiskalną online. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Działalność sezonowa – te same obowiązki

Jak powszechnie wiadomo, w Polsce obowiązuje prawo, które nakazuje prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących podatnikom, dokonującym sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Te same przepisy dotyczą naturalnie osób, które wykonują działalność sezonową.

Co w ogóle kryje się pod tym terminem? Oczywiście sytuacja, w której charakter prowadzonego przez nas biznesu ma miejsce jedynie przez jakiś okres w ciągu roku. Może to być zatem sklep z pamiątkami w Zakopanem, punkt wynajmu jachtów na Mazurach czy choćby budka z goframi nad Bałtykiem. W każdym z tych przypadków przedsiębiorca ma prawo zawiesić swoją działalność po zakończeniu okresu aktywnej sprzedaży. Zawieszenie takiej działalności (dozwolone na okres od 30 dni do 24 miesięcy) oznacza naturalnie, że taka osoba traci na ten czas prawo do wykonywania tej działalności i nie może czerpać z niej zysków.

Działalność sezonowa w branży gastronomicznej – jak nie stracić ulgi?

Przywołując raz jeszcze przykład nadbałtyckiej budki z goframi, warto pochylić się głębiej nad jeszcze jednym aspektem tej całej sprawy. Jak wiadomo, trwa proces wymiany kas fiskalnych na urządzenia online. Światowa pandemia, spowodowana przez rozprzestrzeniającą się chorobę COVID-19, wpłynęła między innymi na terminy egzekwowania tych ustaleń przez Ministerstwo Finansów. Wcześniej zakładano, że branża gastronomiczna ma czas na wymianę urządzeń do 30 czerwca 2020 roku, teraz przesunięto tę datę o sześć miesięcy i momentem granicznym jest ostatni dzień roku 2020. Co to oznacza w praktyce?

Mianowicie to, że jeśli chce się otrzymać ulgę sięgającą nawet 700 złotych, to do 1 stycznia 2021 r. należy zafiskalizować nową kasę fiskalną. Jeśli się tego nie zrobi w porę, szansa na uzyskanie zwrotu przepadnie. Ta wiadomość jest szczególnie istotna właśnie dla tych, którzy prowadzą sezonową działalność gastronomiczną. Jeśli taki przedsiębiorca zdecyduje się na zawieszenie działalności np. po wakacjach i odwiesi ją dopiero w roku 2021, to najprawdopodobniej straci szansę na otrzymanie cennej ulgi.

Kasa online? Sprawdź ofertę Eksperta

Co zatem należy zrobić? Najlepiej zadbać o ten aspekt zanim podejmiemy decyzję o zawieszeniu działalności. Jeśli będziemy należycie pilnować tego tematu i w odpowiednim momencie dokonamy wymiany urządzenia, zwrot będzie jak najbardziej możliwy do uzyskania. Jeśli masz wątpliwości lub działasz w branży gastronomicznej i nie wymieniłeś jeszcze swojego urządzenia fiskalnego na online serdecznie zapraszamy w nasze gościnne progi przy ul. Łukasińskiego 114 w Szczecinie. Nasi eksperci przeanalizują specyfikę danego biznesu, będą służyć radą i podpowiedzą oraz zasugerują, które rozwiązanie będzie najlepsze w tym konkretnym przypadku. Zachęcamy do odwiedzin, a także do kontaktu telefonicznego (91 43 22 001) i mailowego (kasy@ekspert.biz). Czekamy na Was i jesteśmy w całości do dyspozycji!

Chcesz sam zająć się tematem i rozważyć istniejące opcje? Zajrzyj do naszego artykułu i zobacz, które modele kas fiskalnych online polecamy dla branży gastronomicznej.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder