BDO – podstawowe informacje

BDO, czyli Baza Danych o Odpadach, służy do tego, aby kontrolować czy w Polsce nie ma nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami. Obowiązek rejestracji w tej bazie został nałożony na podmioty, które mają określony zakres działania. W związku z powyższym proces ten muszą przejść między innymi ci, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach, baterie, oleje smarowe, sprzęt elektroniczny i elektryczny, pojazdy oraz opony. Dotyczy to także podmiotów, które wytwarzają odpady i prowadzą ich ewidencję. Więcej informacji o systemie BDO – kliknij tutaj.

Po rejestracji w Bazie Danych o Odpadach każdy podmiot otrzymuje swój unikalny numer rejestrowy, nazywany właśnie numerem BDO. Do końca minionego roku rejestracja ta odbywała się w sposób tradycyjny, od 1 stycznia roku 2020 r. można już korzystać z systemu elektronicznego. Sam obowiązek umieszczania numeru BDO na dokumentach, sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością jest tyle istotny, co skrupulatnie kontrolowany. Za nieprzestrzeganie zasad grożą dotkliwe kary – od pięciu tysięcy, nawet do miliona złotych.

Na jakich dokumentach należy umieszczać numer BDO?

Co ciekawe, na tak postawione pytanie nie ma w tej chwili jednoznacznej odpowiedzi. Przepisy prawa nie są bowiem w tej kwestii w stu procentach precyzyjne i dlatego mogą pojawić się pewne niejasności. I choć wspomniane wątpliwości mogą dotyczyć np. deklaracji podatkowych czy dokumentów wewnętrznych, to jest oczywiste, że numer ten bezsprzecznie musi widnieć między innymi na fakturach VATparagonach fiskalnych czy umowach kupna i sprzedaży

Urządzenia fiskalne idą z pomocą

Znakomitym sposobem na to, aby numer BDO zawsze znajdował się na paragonie jest skorzystanie z możliwości, jaką dają urządzenia fiskalne. Do każdej kasy i drukarki fiskalnej z naszej oferty można bez przeszkód dodać specjalny numer BDO. Należy to zrobić w ustawieniach urządzania, a w przypadku drukarki przez specjalny program.  

Raz dodany numer będzie pojawiał się na każdym drukowanym przez nas paragonie. Opcja ta gwarantuje zatem nie tylko komfort, ale też znacząco oszczędza czas. Jedno zaprogramowanie sprawia, że nie będziemy musieli kontrolować później kolejnych paragonów i stresować się tym czy za każdym razem pamiętaliśmy, aby umieścić ten numer w odpowiednim miejscu.

Możesz samodzielnie dodać numer BDO na swojej kasie fiskalnej. W przypadku, kiedy nie jesteś pewien jak to zrobić lub nie chce samodzielnie tego robić, powinieneś udać się do odpowiedniego serwisu. Skorzystanie z pomocy fachowca wyklucza jakiekolwiek błędy, które mogłyby się pojawić przy samodzielnej próbie zmiany ustawień. 

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy profesjonalisty zapraszamy do kontaktu 91 32 22 013 lub +48 501 590 499.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder