Kasy fiskalne to w ostatnim czasie konieczność dla coraz większej liczby usługodawców i przedsiębiorców — zwłaszcza tych, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych. Aktualizowane w każdym roku zwolnienia z kas fiskalnych dotyczą wielu działalności spełniających określone kryteria i zależą w dużym stopniu od obrotu — istnieją jednak od tego pewne wyjątki.

W jakim przypadku przedsiębiorca musi rejestrować sprzedaż za pomocą kasy?

Obecny limit dopuszczający sprzedaż bez rejestrowania kasy fiskalnej wynosi 20 000 zł obrotu — przepis ten obowiązuje do końca 2021 roku. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku rozpoczęcia oferowania usług lub towarów w danym miesiącu, należy adekwatnie wyliczyć wartość obrotu, uwzględniając okres od początku działalności, a nie od początku roku. Wyróżnia się również wspomniane wcześniej wyjątki, które z racji wykonywanej branży wymagają od samego początku rejestrowania wydatków przy pomocy kasy fiskalnej

Są to przede wszystkim firmy zajmujące się zaawansowanym sprzętem technologicznym — np. komponentami do pojazdów silnikowych, częściami nadwozi, a także różnego rodzaju urządzeń telekomunikacyjnych, telewizyjnych, fotograficznych lub radiowych. Dotyczy to również dostaw gazu płynnego, przewozu osób fizycznych, a nawet usługi przeglądu technicznego pojazdów lub usług elektronicznych — wszystkie te branże są zobowiązane do rejestrowania sprzedaży kasą fiskalną.

Kto w 2021 roku nie musi mieć kasy fiskalnej?

Właściciele sklepów internetowych należą do grupy, która ma możliwość skorzystania ze zwolnienia. Aby to osiągnąć, muszą prowadzić wyłącznie wysyłkową dostawę towarów, a także otrzymywać należności drogą pocztową, bankową lub z wykorzystaniem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Bazując na wcześniejszych prawach, opcja zwolnienia z posiadania kasy nie obejmuje firm, które dysponują sprzętem do pojazdów silnikowych, urządzeń telewizyjnych, radiowych, fotograficznych, a także sprzedawców perfum.

Zwolnienia z kas fiskalnych w 2021 roku obejmują firmy, które zajmują się zbieraniem i recyklingiem odpadów — nie jest to jednak jedyna sytuacja, gdy rejestracja sprzedaży nie jest konieczna. Oprócz tego do grupy zwolnionych z tego obowiązku zalicza się firmy prowadzące czynności notarialne, oferujące usługi kurierskie i pocztowe, a także realizujące zlecenia na transport lądowy. Ponadto firmy związane z usługami ubezpieczeniowymi i edukacyjnymi również mogą skorzystać z tego przywileju.

Dla wielu podatników zajmujących się nieruchomościami dużą korzyścią jest możliwość skorzystania ze zwolnienia — wymagane jest jednak, aby świadczone usługi zostały całkowicie udokumentowane odpowiednią fakturą. Dokładna lista usług i dostarczanych towarów, które uprawniają do skorzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej, znajduje się w §4 Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Warto rzetelnie zapoznać się z wytycznymi, które obowiązują każdego przedsiębiorcę od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności.

Masz więcej pytań z zakresu kas fiskalnych? Chętnie na nie odpowiemy. Skontaktuj się z naszymi Ekspertami (telefon: 91 43 22 001, mail: kasy@ekspert.biz) lub odwiedź nas w naszej siedzibie przy ul. Waleriana Łukasińskiego 114 w Szczecinie


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder