Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy, którzy zajmują się szeroko pojętą gastronomią, prowadząc stacjonarne restauracje, czy też oferując usługi cateringowe, muszą posiadać kasę fiskalną już od pierwszej przeprowadzonej transakcji, niezależnie od wysokości obrotu. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 roku obejmie ich także obowiązek posiadania kasy fiskalnej online.

Kasa online w gastronomii – obowiązek i kary za brak jego spełnienia

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów, obligujące do instalacji kas online obejmuje także punkty związane z wyżywieniem np. stacjonarne placówki gastronomiczne, także te sezonowe oraz te świadczące usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania z wyżywieniem. Przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej muszę rozpocząć korzystanie z nowych kas od 1 stycznia 2021 roku.

Warto pamiętać o tej dacie i nie ryzykować spóźnienia. Organ podatkowy, przy braku spełnienia obowiązku, ma prawo nałożyć na podatnika dodatkowe zobowiązanie finansowe, a także odebrać mu prawo do ubiegania się o ulgę przy zakupie nowej kasy. Co więcej, na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego, za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej (a tak traktowane będą transakcje dokonane z użyciem starych kas) przedsiębiorcy grozi kara grzywny, która opiewać może nawet na 240 dziennych stawek.

Kasa online – ulga na jej zakup

Prawodawca umożliwił podatnikom, którzy muszą wymienić swoje stare kasy na kasy online ubieganie się o częściowy zwrot kosztów, oczywiście o ile otrzymają oni terminów jej instalacji, wyznaczonych w rozporządzeniu. Kwota ulgi może stanowić 90% ceny netto zakupu urządzenia, ale nie może być wyższa niż 700 zł.

Kasa w gastronomii – jaką wybrać?

Przed wyborem kasy, z której będziesz korzystał w swoim punkcie, powinieneś zastanowić się w jaki sposób będziesz prowadził swój biznes. Czy restauracja będzie tylko punktem stacjonarnym, czy może zamierzasz mieć w ofercie jedzenie na dowóz? Czy klientów będziesz obsługiwał sam przy “kasie” czy na sali będą kelnerzy? A może idziesz z duchem czasu i zamierzasz prowadzić działalność mobilnie, np. otwierasz swój foodtruck? Wszystko to będzie miało wpływ na to, jakie urządzenie okaże się dla Ciebie najlepsze. Na jakie cechy i funkcje warto zwrócić uwagę?

  • Mobilność  

Planujesz dostarczać jedzenie do domów swoich klientów? A może stawiasz na nowoczesność i zamierzasz serwować dania z foodtrucka? W obu tych przypadkach Twoja kasa fiskalna nie powinna zajmować zbyt dużej ilości miejsca, a także powinna mieć możliwość przenoszenia jej z miejsca. Warto zastanowić się więc nad kasami małymi i mobilnymi. 

  • Wydajność 

Twoja działalność będzie wiązała się z przemieszczaniem i być może brakiem stałego dostępu do prądu? Planujesz rozwozić posiłku lub stać się restauracją na kółkach? Twoja kasa musi więc być więc wyposażona w wydajny akumulator, który pozwoli jej na długą pracę na baterii bez ciągłego zasilania!

  • Możliwość zabezpieczenia – etui, pokrowiec

Restauracja to mnóstwo pysznych potraw czy też napojów, ale wiążę się to z dużym prawdopodobieństwem np. rozlania czegoś czy też zabrudzenia. Warto więc postawić na modele, które oferują zabezpieczenia takie jak etui, pokrowce czy też osłony na klawiaturę. 

  • Intuicyjność i personalizacja

Warto abyś wybrał kasę, w której pamięci zmieszczą się nazwy wszystkich usług i potraw, czy też przekąsek i napojów, które będziesz oferował swoim klientom. Ułatwi Ci to pracę, a wystawienie paragonu będzie wiązało się dosłownie z kilkoma kliknięciami. Twoi goście zostaną obsłużeni szybko i bez zbędnej zwłoki. 

  • Możliwość obsługi wielu paragonów w tym samym czasie

W Twojej restauracji kelnerzy będą obsługiwać salę pełną stolików? Niezbędna jest więc dla Ciebie możliwość obsługi przez kasę kilku paragonów jednocześnie. Wyobraź sobie sytuację, że w trakcie posiłku klient chce coś domówić lub kolejne miejsca zapełniają się nowymi gośćmi – w takiej sytuacji powinieneś mieć możliwość dodania nowej pozycje do paragonu, a także dodania nowego rachunku, który umożliwi Ci obsługę wszystkich klientów jednocześnie.

Jeśli potrzebujesz wsparcia przy wyborze kasy fiskalnej – serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!  Pomożemy Ci w wyborze urządzenia idealnie nadającego się do Twoich potrzeb i wymagań.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder