Ruszamy z nowym cyklem „Ekspert wyjaśnia”, w ramach którego będziemy Wam przybliżać fachowe terminy z naszej branży. Na pierwszy ogień – fiskalizacja, a temat przybliży Wam nasz serwisant Stanisław.

Panie Staszku, co to właściwie jest ta fiskalizacja?

Dzień dobry. Fiskalizacja to niezbędna czynność, która związana jest z rozpoczęciem sprzedaży na kasie lub drukarce fiskalnej. Dokonuje jej się jeszcze przed pierwszą sprzedażą na urządzeniu.

A po co ona jest?

Przepisy regulują obowiązek używania kas fiskalnych, a co za tym idzie ich fiskalizacji. Jest to jakby aktywacja urządzenia.

Jak wygląda taki proces fiskalizacji?

Każde nowe urządzenie należy wprowadzić w tryb fiskalny, co dzieje się podczas fiskalizacji. Od tego momentu urządzenie rejestruje sprzedaż, zapisując informacje o dokonanych transakcjach w pamięci fiskalnej urządzenia. Podczas fiskalizacji programujemy w urządzeniu m.in. nagłówek paragonu, stawki podatku oraz NIP przedsiębiorcy. Po zakończeniu działań serwisant plombuje urządzenie, aby nikt nieuprawniony nie miał dostępu do wnętrza urządzenia. Fiskalizacja to proces jednorazowy i nieodwracalny.

Czyli przeprowadza się fiskalizację tylko raz, zaraz po zakupie kasy?

Tak. Raz zafiskalizowana kasa nie może być zafiskalizowana ponownie.

Czy można samodzielnie zafiskalizować urządzenia?

Nie. Może to zrobić tylko uprawniony serwisant. Lista takich serwisantów, którzy mogą serwisować dane urządzenie, znajduje się na stronach Ministerstwa Finansów.

A czy mogę nie fiskalizować mojego urządzenia?

Niezafiskalizowane urządzenie pracuje w trybie niefiskalnym. To oznacza, że nie może nam służyć do rejestrowania sprzedaży i w takim trybie można kasę używać tylko do szkolenia.

Czy fiskalizacja wygląda tak samo w urządzeniach tradycyjnych, jak i w urządzeniach online?

Jest bardzo podobna. Do fiskalizacji urządzań Online niezbędny jest oczywiście internet. Przy fiskalizacji takich urządzeń nie musimy zgłaszać do Urzędy Skarbowego tego faktu, ponieważ dzieje się to automatycznie. Od razu nadawany jest również numer ewidencyjny urządzenia.

Już wiele lat pracuje Pan w naszej firmie i wiele razy fiskalizował Pan urządzenia. Czy coś się zmieniło na przestrzeni tych lat w tym zakresie?

Oczywiście, cały czas powstają nowe urządzenia i zawsze trochę się od siebie różnią. Dużą rewolucją było ostatnio wprowadzenie przepisów odnośnie urządzeń łączących się przez internet. Kiedyś używaliśmy też ołowianych plomb, które zamieniły się już na modelinę.

Panie Staszku dziękujemy Panu za wyjaśnienie tematu. Kolejna lekcja już pod koniec miesiąca. Jeśli macie pytania serdecznie zapraszamy do kontaktu 91 43 22 001 lub do odwiedzenia naszej siedziby na ul. Waleriana Łukasińskiego 114 w Szczecinie.  

Zapraszamy do dalszej edukacji 🙂

Lekcja nr 2 jest dostępna tutaj.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder