Kolejna odsłona nowego cyklu „Ekspert wyjaśnia”, w ramach którego przybliżamy Wam fachowe terminy z naszej branży. Na pierwszy ogień – poszła fiskalizacja. Dziś, nasz serwisant Stanisław przybliży temat odczytu pamięci fiskalnej. 

Panie Staszku czym jest pamięć fiskalna? 

Pamięć fiskalna jest to układ scalony, który znajduje się w środku urządzenia. Jest zabezpieczona przed dostępem nieuprawnionych osób. Na pamięci fiskalnej w sposób trwały zapisywane są informacje z kasy fiskalnej. Można odczytać zapisane informacje, ale nie można ich zmienić. Pamięć fiskalna jest aktywowana podczas fiskalizacji. 

Czy pamięć fiskalna może się zapełnić? Na jak długo może wystarczyć? 

Zgodnie z przepisami wszystkie pamięci fiskalne urządzeń fiskalnych w Polsce mogą pomieścić 1830 raportów dobowych. Jeżeli robimy raport codziennie, to pamięć fiskalna wystarczy nam na 5 lat. Jeżeli raport jest robiony rzadziej, to ten czas będzie dłuższy. 

Co wtedy, gdy się zapełni? 

Urządzenie fiskalne informuje użytkownika odpowiednio wcześniej, że pamięć fiskalna się zapełnia. Należy wtedy zgłosić się do swojego serwisu, aby zrobić odczyt pamięci fiskalnej i tym samym zakończyć żywot urządzenia. Protokoły z odczytu pamięci fiskalnej trzeba dostarczyć do Urzędu Skarbowego, aby wyrejestrować kasę. 

Nie trzeba tak jak kiedyś umawiać się w Urzędzie Skarbowym, aby w obecności serwisanta i podatnika dokonać wyrejestrowania kasy. Obecnie należy zgłosić taki fakt odczytu pamięci fiskalnej oraz wystąpić z wnioskiem o jej wyrejestrowanie – np. za pośrednictwem wysłania kurierem odpowiednich dokumentów. 

A co z kasą? 

Kasa bez pamięci fiskalnej staje się bezużyteczna. W niektórych przypadkach można zamontować nową pamięć fiskalną, natomiast koszt takiej operacji jest zbliżony do zakupu nowej kasy. Reasumując – należy zakupić nową kasę. 

Jeśli przegapiłeś pierwszą lekcję, zdecydowanie musisz ją odrobić!

Lekcja 1 – Fiskalizacja

Panie Staszku dziękujemy za fachowe wyjaśnienie tematu. Kolejna lekcja już za miesiąc. Jeśli macie pytania serdecznie zapraszamy do kontaktu 91 43 22 001 lub do odwiedzenia naszej siedziby na ul. Waleriana Łukasińskiego 114 w Szczecinie. 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder