Kasa fiskalna – to jedno z pierwszych nasuwających się skojarzeń związanych z handlem. Nic dziwnego. Niemal każdy przedsiębiorca musi ewidencjonować sprzedaż – właśnie za pomocą urządzenia fiskalnego. Warto jednak wiedzieć, że obowiązek ten, nie dotyczy każdego. Z tego artykułu dowiesz się, kogo te przepisy nie obejmują!


Kasa fiskalna – obowiązek dla każdego?

Kasa fiskalna to urządzenie elektryczne, dzięki któremu można sprawnie i dokładnie ewidencjonować sprzedaż w przedsiębiorstwie. Rejestruje transakcje, VAT oraz należny podatek dochodowy. Przepisy związane z urządzeniem fiskalnym w firmie są złożone i często się zmieniają, dlatego ważne jest ich systematyczne monitorowanie.

Dziś polskie prawo (“Ustawa o VAT”) definiuje posiadanie kasy fiskalnej jako obowiązek dla podatników, którzy prowadzą sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych bez działalności gospodarczej, a także dla rolników ryczałtowych, jeżeli łączny obrót uzyskany w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 20 000 zł. Dodatkowo, część przedsiębiorców jest zobowiązana – niezależnie od wysokości obrotu – do ewidencji sprzedaży kasą fiskalną. Dotyczy to np.:

  • sprzedaży środków trwałych (budowle; budynki i lokale, które stanowią odrębną własność; środki transportu; maszyny),
  • sprzedaży nieruchomości,
  • wartości prawnych i niematerialnych.

Część przedsiębiorców jest jednak zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Warto wiedzieć, kogo to obejmuje?

Kto nie musi mieć kasy fiskalnej?

Lista przedsiębiorców, którzy mają prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów opublikowanym w Dzienniku Ustaw pod poz. 2442, a dokładnie w par. 4. Na początku stycznia 2022 roku zapis ten został zaktualizowany i część firm nie może już skorzystać z przywileju zwolnienia, np. automatyczne myjnie samochodowe (od 1 lipca 2022 roku). Prawo do zwolnienia wciąż posiadają przedsiębiorstwa związane z m.in.:

  • sprzedażą wysyłkową (gdy przez klientów dokonywane są przez przelewy rachunkowe),
  • usługami finansowymi i ubezpieczeniowymi,
  • obsługą nieruchomości,
  • czynnościami notarialnymi.

Jak widać, kasa fiskalna nie jest obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców. Jednak patrząc na regularnie pojawiające się zmiany w przepisach, lista zwolnionych raczej się zmniejsza niż poszerza (przykład automatycznych myjni samochodowych). Dlatego właśnie warto śledzić nowe zapisy, by być na bieżąco z wszelkimi możliwymi zmiana


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder