W życiu wielu przedsiębiorców zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zmiany miejsca prowadzenia działalności. Czasami przeprowadzka dotyczy całej firmy, innym razem przenoszone są jej oddziały czy nawet pojedyncze punkty sprzedażowe. Co w takim wypadku należy zrobić z kasą fiskalną? Już tłumaczymy.

Co mówią przepisy prawa?

Na początku odpowiedzmy na podstawowe pytanie: czy zmiana adresu używania kasy fiskalnej jest możliwaJak najbardziej tak. Aby cały proces przebiegł jednak w zgodzie z literą prawa, niezbędne jest dopełnienie należytych formalności. Przepisy, regulujące tę kwestię znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących.

W§ 23 (ust. 2-4) czytamy, że:

  • Podatnik w terminie 7 dni od dnia zmiany miejsca używania kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii informuje o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, składając aktualizację zgłoszenia danych dotyczących kasy, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.
  • W przypadku zmiany miejsca używania kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii podatnik zapewnia dokonanie zmiany w książce kasy w zakresie określenia miejsca używania kasy oraz zapewnia dokonanie zmiany danych zapisanych w pamięci kasy dotyczących adresu punktu sprzedaży, w którym po dokonanej zmianie kasa będzie używana.        
  • Zmiana miejsca używania kasy nie wymaga dokonania odczytu zawartości pamięci fiskalnej.

Dlaczego to tak istotne?

Mając na uwadze zacytowane powyżej fragmenty rozporządzenia, możemy powiedzieć krótko: podatnik powinien zgłosić zmianę miejsca użytkowania kasy rejestrującej do właściwego urzędu skarbowego, a także uwzględnić te modyfikacje w książce fiskalnej oraz pamięci kasy.

Dopełnienie tych formalności jest konieczne z bardzo prostego powodu: na drukowanych paragonach fiskalnych powinna znaleźć się informacja o dokładnym miejscu, w którym dokonana została sprzedaż. Jeśli zatem stosowne zmiany nie zostaną w porę wprowadzone, paragony będą zawierały błędne dane, co jest oczywiście sprzeczne z obowiązującymi przepisami.

Co ważne w tego typu sytuacjach, należy również pamiętać, że zmiany tego rodzaju nie wymagają odczytania zawartości pamięci kasy fiskalnej.

Masz pytania? Zapytaj Eksperta

Grupa Ekspert to zespół doświadczonych specjalistów, który od ponad 25 lat sukcesywnie buduje swoją pozycję w branży. Członkowie naszej załogi chętnie podzielą się wiedzą i udzielą odpowiedzi na zadawane pytania. Jeśli masz więc wątpliwości albo potrzebujesz dowiedzieć się czegoś więcej o urządzeniach fiskalnych czy obowiązujących przepisach, trafiłeś we właściwe miejsce. Serdecznie zapraszamy do wizyty w naszej siedzibie przy ul. Łukasińskiego 114 w Szczecinie, kontaktu mailowego (kasy@ekspert.biz) lub telefonicznego (91 43 22 001).


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder