Coraz częściej kasa fiskalna to konieczność bez względu na rozmiar przedsiębiorstwa. Transakcje, które powinny być ewidencjonowane z ich wykorzystaniem, z każdym miesiącem obejmują coraz więcej branż. Prowadząc swoją działalność, warto wiedzieć, kto powinien mieć kasę fiskalną i od kiedy ten obowiązek obowiązuje.

KASA FISKALNA - KTO I KIEDY MA OBOWIĄZEK JEJ POSIADANIA?


Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Urządzenia do rejestrowania wymagane są przede wszystkim w momencie, gdy przedsiębiorca rozpoczyna prowadzić swoją działalność gospodarczą opierającą się na sprzedaży towarów i usług. Dokładny spis dotyczący tego kto musi korzystać z kasy fiskalnej znajduje się w art. 111 ust.8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Obszerną grupą, która bez względu na obrót musi dokonywać ewidencjonowania kasą fiskalną, są dostawcy gazu płynnego, części do silników, nadwozi do pojazdów silnikowych, przyczep, naczep, kontenerów i wiele innych jednostek związanych ze sprzętem radiowym, telewizyjnym, telekomunikacyjnych, a nawet wyrobami tytoniowymi!

Oprócz tego zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się w przypadku usług dotyczących:

  • przewozu taksówkami,
  • przewozów w samochodowej komunikacji,
  • usług doradztwa podatkowego,
  • rozrywki i rekreacji.

Pozostałe wyjątki znajdują się we wspomnianej wcześniej ustawie. Kasy fiskalnej nie muszą posiadać także właściciele działalności, którzy opierają swój biznes wyłącznie na współpracy z innymi firmami. Przykładem takich relacji mogą być firmy oferujące usługi prowadzenia kampanii marketingowych, gdzie klient otrzymuje fakturę.

Kiedy wymagana jest kasa fiskalna?

Jedną z metod określania, kiedy należy wprowadzić do przedsiębiorstwa kasę fiskalną, opiera się na limicie obrotów, który zostaje wyliczony na podstawie kwoty netto. W takiej sytuacji właściciel, który sprzedaje towary lub usługi osobom prywatnym i rolnikom ryczałtowym jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeśli jego obrót wynosi mniej niż 20 tys. zł rocznie.

W przypadku, gdy podatnik wcześniej nie korzystał z kasy fiskalnej, a przekroczył w danym miesiącu limit obrotów wynoszący aktualnie 20 000 zł, powinien w ciągu następnych 2 miesięcy rozpocząć ewidencjonowanie urządzeniem rejestrującym. Warto zwrócić uwagę, że na wysokość limitu obrotu nie wpływają dostawy środków trwałych, dostawy nieruchomości, a także wartości niematerialne i trwałe.

Kogo dotyczą najnowsze przepisy odnośnie kas fiskalnych?


Kogo dotyczą najnowsze przepisy odnośnie kas fiskalnych?

W ostatnim czasie posłowie uchwalili nowelizację dotyczącą obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Dla wielu przedsiębiorców wprowadziło to wiele zmian — szczególnie w branży usług związanych z wyżywieniem, sprzedażą węgla, brykietu oraz innych paliw stałych wytwarzanych z węgla. Ponadto wymaganie kasy fiskalnej online od 1 lipca 2021 roku dotyczy już usług kosmetycznych, fryzjerskich, prawniczych, budowlanych, medycznych i dentystycznych, a nawet usług realizowanych przez obiekty takie jak np. siłownie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kasach fiskalnych oraz związanych z nimi przepisach, zapraszamy do kontaktu. Czekamy na Wasze pytania pod numerem telefonu 91 43 22 001 oraz adresem mailowym kasy@ekspert.biz. Zapraszamy też oczywiście osobiście do naszej siedziby, która znajduje się przy ul. Waleriana Łukasińskiego 114 w Szczecinie.