Zgodnie z zapisami ustawy o podatku od towarów i usług, a dokładniej zgodnie z jej 111 artykułem, sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, muszą rejestrować wszyscy przedsiębiorcy, którzy swoje towary lub usługi sprzedają osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym. Obowiązek ten obejmuje również prawników. Czy istnieją wyjątki od tej zasady? Na jaką kasę zdecydować się przy prawniczej działalności? Zapraszamy do przeczytania artykułu! 

Kasa fiskalna dla prawnika – czy jest obowiązkowa?

W myśl przepisów ustawy o VAT – tak. Zgodnie jednak z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwolnień z kas rejestrujących, prawo do skorzystania z niego przysługuje w określonych warunkach także prawnikom. 

Kiedy więc prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej? 

 • Jeśli świadczy usługi prawnicze na odległość, tj. porozumiewając się ze swoimi klientami i udzielając im porad np. telefonicznie bądź online. Paragon w takim przypadku nie jest potrzebny. Zapłatę za taką usługę kancelaria musimy przyjąć za pośrednictwem:
 • banku,
 • spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej,
 • poczty.

Dodatkowo obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie dotyczy także kancelarii, które:

 • obsługują tylko firmy,
 • świadczą pomoc „z urzędu”
 • świadczą usługi osobom fizycznym, jednak na zlecenie instytucji, która to ponosi koszty.

Usługi prawnicze – jaką kasę wybrać?

Abstrahując od wyjątków, kasa fiskalna dla osób prowadzących kancelarie prawnicze jest niezbędna. Warto więc zdecydować się na urządzenie, które oprócz spełnienia ustawowego obowiązku, ułatwi pracę i pozwoli na swobodne prowadzenie biznesu. Na jaką kasę powinien zdecydować się więc prawnik? Jakie cechy i funkcje powinna posiadać?

Mobilność i gabaryty
Praca prawnika często wiąże się z podróżami, czy to na spotkania z klientami, do kancelarii czy też sądu. Warto więc zdecydować się na urządzenie mobilne, a tym samym o niewielkich gabarytach i wadze, tak aby nie było ono ciężarem podczas wykonywania służbowych obowiązków. Idealna kasa fiskalna powinna bez problemu zmieścić się w aktówce na dokumenty. 

Intuicyjność
Wygoda i oszczędność czasu to dwie istotne w każdej działalności sprawy. Dzięki możliwości dodawania do skrótów klawiszowych na kasie najpopularniejszych i powtarzalnych usług np. porady prawnej, ich wybór na urządzeniu to dosłownie jeden przycisk, który oszczędza niepotrzebnego zagłębiania się w spis usług. 

Żywotność akumulatora
W związku z częstą pracą poza biurem, a więc w miejscach bez stałego źródła prądu, kasa dla prawnika powinna cechować się ponadprzeciętną żywotnością baterii. Sytuacja, w której wystawienie paragonu ze względu na rozładowany akumulator jest niemożliwa – jest niedopuszczalna. Warto więc wybrać urządzenie, które pozwoli na długą pracę bez ciągłego podłączenia do zasilania.

Umożliwienie płatności kartą 
Odmówienie zrealizowania usługi ze względu na brak obsługi płatności bezgotówkowych w dzisiejszych czasach zdecydowanie obniża prestiż usługodawcy. Aby sprostać oczekiwaniom klientów oraz podążać za trendami biznesowymi – zakup terminala to wręcz obowiązek. Dodatkowo dzięki tej funkcji obsługa stanie się łatwiejsza i nierzadko szybsza.

Urządzeniem, które łączy w sobie funkcje kasy oraz terminala płatniczego jest dostępny w naszej ofercie Kasoterminal PosPay. Wielozadaniowość kasoterminala pozwala uniknąć przedsiębiorcy kupowania osobno urządzenia fiskalnego i podpisywania umowy z operatorem płatności bezgotówkowych.

Naszym głównym priorytetem jest wybór dla Ciebie najlepszej możliwej kasy, która pozwoli Ci na prowadzenie biznesu. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na naszą ofertę, możesz liczyć także na:

 • Darmową fiskalizację kasy
 • Darmowe zaprogramowanie nagłówka
 • Darmowe zaprogramowanie 10 podstawowych towarów czy usług
 • Darmowe szkolenie z obsługi kasy (tylko przy odbiorze osobistym lub przy instalacji kasy w siedzibie Waszej firmy)
 • Darmowe przygotowanie dokumentów do Urzędu Skarbowego
 • Przegląd Techniczny w dwóch trybach – rocznym lub 2-letnim


Jeśli potrzebujesz wsparcia przy wyborze kasy fiskalnej – serdecznie zapraszamy do kontaktu! Nr. tel. 91 43 22 001, e-mail: kasy@ekspert.biz.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder