Decydując się na rozpoczęcie działalności, przyszły przedsiębiorca, który ma w zamiarze obsługiwać klientów detalicznych, sprzedając im swoje produkty lub usługi, musi stanąć przed wyborem urządzenia fiskalnego, które sprawdzi się w jego branży. Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które pomogą w wyborze – kasy lub drukarki fiskalnej. Które urządzenie sprawdzi się lepiej i dla kogo? Zapraszamy do lektury!

Kasa fiskalna – urządzenie samodzielne

Podstawowa różnica między kasą fiskalną, a drukarką to samodzielność pierwszego z urządzeń. Kasa to podstawowe akcesorium, pozwalające na obsługę klientów i sprzedaż detaliczną, czyli wystawianie paragonów. Obsługa kasy fiskalnej jest na tyle prosta i nieangażująca, że potrzebna jest do tego tylko jedna osoba. Dodatkowo, rynek urządzeń fiskalnych oferuje niezwykle szeroki wybór modeli kas, począwszy od urządzeń niewielkich i świetnie nadających się do działalności mobilnych, przez średnie kasy stacjonarne, aż po urządzenia systemowe. Kasa fiskalna jest w stanie pomieścić w swojej pamięci maksymalnie około 15 tysięcy pozycji, więc o ile ilość oferowanych usług czy towarów nie przewyższa tej liczba, kasa sprawdzi się świetnie. Przewagą kasy nad drukarką fiskalną jest również to, że wszystkie informacje i dane niezbędne do rozpoczęcia działalności (czyli właśnie bazę towarów i usług tzw. PLU) przedsiębiorca może zaprogramować samodzielnie, bezpośrednio z klawiatury urządzenia, w sposób bardzo prosty i intuicyjny.  

Drukarka fiskalna – więcej niż kasa

W momencie, kiedy biznes zacznie się rozwijać, może okazać się, że kasa fiskalna przestanie być wystarczająca. Wtedy należy rozważyć zakup drukarki fiskalnej. Nie jest ona jednak na tyle niezależnym urządzeniem jak kasa. Aby można było skorzystać z wachlarza jej funkcji należy podłączyć ją do komputera z zainstalowanym systemem sprzedażowym. Odpowiednio dobrany do branży system sprzedażowy może okazać się niezwykle pomocny dla przedsiębiorcy. Daje on bowiem szereg możliwości, które przy prowadzeniu biznesu na większą skalę pomogą w organizacji pracy. Program fiskalny gromadzi informacje o obrocie handlowym, a także rejestruje go w pamięci urządzenia, a dodatkowo pozwala także na wykonywanie raportów i analiz sprzedażowych, które umożliwiają przedsiębiorcy wyciąganie wniosków np. na temat celów sprzedażowych, czy też produktów, na które popyt wśród klientów jest największy. Drukarka fiskalna to także możliwość podglądu stanów magazynowycha także stosowania automatycznych systemów promocyjno-rabatowych, jakże ważnych z punktu widzenia klienta. 

Czas decyzji – drukarka czy kasa?

Kasa fiskalna to wybór dla osób prowadzących małe firmy, z niewielką bazą produktową czy usługową. Dodatkowo wydaje się być jedynym słusznym wyborem dla przedsiębiorców dopiero rozpoczynających własny biznes, którzy szukają możliwie jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań przed startem działalności. Drukarka fiskalna, a dokładniej mówiąc, cały system sprzedażowy, to inwestycja dla dużych firm, które w swojej bazie towarowo-usługowej posiadają setki tysięcy pozycji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w decyzji i wciąż zastanawiasz się nad wyborem idealnego urządzenia fiskalnego dla swojej działalności – skontaktuj się z nami! Zapraszamy do kontaktu pod numerem 91 43 22 001 lub do odwiedzenia naszej siedziby na ulicy Waleriana Łukasińskiego 114 w Szczecinie. 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder