Do niedawna kasy fiskalne były kojarzone wyłącznie z masywnymi urządzeniami z tradycyjną, analogową klawiaturą. Technologia rozwija się jednak bardzo dynamicznie, co nie ominęło takich urządzeń jak terminale płatnicze.

Wiele sklepów, punktów usługowych i placówek prowadzących sprzedaż produktów lub usług decyduje się na wprowadzenie do swojej firmy nowoczesnych terminali płatniczych. Dlaczego to robią i czy terminale dotykowe są warte uwagi?

Na wszystkie te pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy!

terminal płatniczy jaki wybrać


Dlaczego warto mieć w swojej firmie terminal?

W obecnych czasach coraz więcej ludzi płaci za wszelkie zakupy metodami bezgotówkowymi – kartą płatniczą czy popularnym w ostatnich latach BLIKiem. Nie jest tajemnicą, że wiąże się to z wygodą zarówno dla kupującego, jak i sprzedawcy, który nie musi przeliczać gotówki. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że przy wielogodzinnej pracy może łatwo dojść do kosztownej pomyłki.

Posiadanie wygodnej kasy fiskalnej wiąże się bezpośrednio z wydajnością pracownika. Przyjmowanie płatności w formie bezgotówkowej jest oszczędnością czasu, a dla Kupującego stanowi rozwiązanie, dzięki któremu może lepiej kontrolować wydawane przez siebie środki.

W ramach posiadanego terminala płatniczego możemy Klientowi zaoferować również dodatkowe usługi np. doładowanie telefonu czy płatności za rachunki. Z pewnością wpływa to na uatrakcyjnienie oferty danej firmy, co bezpośrednio przekłada się na zyski.

Terminal płatniczy, a program Polska Bezgotówkowa – dlaczego warto?

Wielu przedsiębiorców, pomimo panującego już teraz standardu posiadania terminala płatniczego, wciąż waha się z podjęciem decyzji o jego zakupie. Uważają bowiem, że obsługa urządzenia wymaga specjalistycznych umiejętności, którymi nie dysponują jego pracownicy. Warto jednak pamiętać, że każdy producent przy projektowaniu systemu zwraca uwagę na to, aby był on w pełni intuicyjny, a wszystkie funkcje były dostępne „na wyciągnięcie ręki”.

Kolejną istotną rzeczą jest program Polska Bezgotówkowa organizowany w ramach współpracy wydawców kart, agentów rozliczeniowych, Związku Banków Polskich i Rządu Rzeczypospolitej Polski. Od 1 marca zostaną wprowadzone zmiany w dofinansowaniach – od teraz będzie to dotacja kwotą 425 zł (dotychczas – 850 zł) na jeden terminal (dotychczas – trzy urządzenia). W ramach programu finansowane są również wszelkie prowizje za obsługę płatności bezgotówkowych do kwoty 42.000 zł i okres 5 miesięcy (dotychczas – 100.000 zł i 12 miesięcy).

Kiedy sprawdzi się terminal fiskalny, a kiedy dotykowy? 

Terminale fiskalne z analogową klawiaturą sprawdzą się z pewnością w wymagających miejscach np. tam, gdzie wilgotność lub zapylenie znajduje się na wysokim poziomie. Większość takich terminali jest dostosowana również do wysokich temperatur. Sprawdzi się zatem w branżach technicznych, lecz także w przypadku, gdy poszukujemy bardziej klasycznego rozwiązania.

Terminale z ekranami dotykowymi cechują się natomiast „duchem nowoczesności”. Wyglądem przypominają nieco współczesne telefony komórkowe, do których już zdążyliśmy przywyknąć. Takie urządzenia dzielą się na różne rodzaje: stacjonarne lub mobilne. Z pierwszymi spotkamy się np. w restauracjach, hotelach, klubach czy pubach, natomiast z drugim – przy handlu tradycyjnym.

Pamiętajmy, że wraz ze zmianami 1 lipca firmy korzystające z terminala będą musiały połączyć go z kasą fiskalną online. Zmiany nie dotyczą drukarek fiskalnych. Jednak w większości przypadków to atrakcyjne rozwiązanie, które zapewnia wiele korzyści m.in. pozwala zaoszczędzić czas na obsłudze transakcji. Takie podejście minimalizuje także ryzyko pomyłek, gdyż kwota zakupu musi być wpisywana na dwóch urządzeniach.