Przedsiębiorca, który obsługuje klientów detalicznych, musi prowadzić ewidencję sprzedaży. Już na samym początku prowadzenia działalności, pojawia się pytanie: „jakie urządzenie fiskalne będzie odpowiednie dla mojego przedsiębiorstwa?” W tym artykule wyjaśnimy, kiedy powinieneś zdecydować się na tradycyjną kasę fiskalną, a kiedy najlepszym rozwiązaniem będzie zakup drukarki.

DRUKARKA FISKALNA CZY KASA FISKALNA


Kasa fiskalna a drukarka fiskalna – czy to to samo?

Oba urządzenia są kasami rejestrującymi i służą do ewidencjonowania sprzedaży. Z treści ustawy VAT w art. 111 ust.1 wynika, że podatnik prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dostawę towarów oraz świadczenie usług, ewidencjonuje na kasie rejestrującej. Wiąże się z tym również obowiązek wydawania klientom paragonów, które są ich dokumentem potwierdzającym dokonania transakcji.

Kasa fiskalna, tak samo jak drukarka, spełnia te kryteria. Jednakże te urządzenia działają zupełnie inaczej.

Drukarka fiskalna pozwala na monitorowanie stanów magazynowych oraz przeprowadzanie dokładnych analiz sprzedaży. Dzięki niej możesz sprawdzić, jakie produkty bądź usługi najczęściej kupują klienci. Możesz również wystawić fakturę VAT, czego nie zrobisz bezpośrednio na tradycyjnej kasie fiskalnej.

Najważniejszą różnicą drukarki fiskalnej, w porównaniu do kasy tradycyjnej, jest jej wymóg podłączenia z komputerem i za pomocą odpowiedniego oprogramowania – zazwyczaj programu aplikacyjnego.

Kiedy zakupić drukarkę fiskalną?

Drukarka fiskalna przeznaczona jest dla przedsiębiorców, których placówki handlowe mają rozbudowaną bazę towarową (drukarki liczą od kilku do kilkuset tysięcy pozycji w bazie). Kasa fiskalna jest pod tym względem bardziej ograniczona – dlatego z powodzeniem można zaopatrzyć w nią średnie firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa.

Specjalne oprogramowanie oraz funkcje drukarek fiskalnych, znacznie usprawniają zarządzanie placówką oraz, co najważniejsze, ułatwiają przeprowadzanie transakcji. 

Czy drukarka fiskalna jest obowiązkowa?

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest posiadanie kasy ewidencyjnej. Tak, jak wspomnieliśmy, drukarka fiskalna sprawdzi się w większych sklepach, które dysponują znacznie większą bazą towarową. A to czy zdecydujesz się na kasę fiskalną, czy drukarkę, jest kwestią indywidualną. Jednak zapewniamy, że inwestycja w drukarkę fiskalną jest opłacalna, ponieważ bardzo pomaga nie tylko pracownikom w wykonywaniu ich obowiązków, ale i samemu przedsiębiorcy, który ma możliwość analizowania postępów swojej działalności.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder