Konsumenci niemal codziennie mają styczność z najpopularniejszymi terminalami płatniczymi, które znajdują się w wielu marketach, sklepach, a także punktach usługowych. Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnej zapłaty gotówką, na rzecz wygodnych płatności kartą lub smartfonem z modułem NFC.

TERMINALE PŁATNICZE - CZYM SĄ I CO POWINNIŚMY O NICH WIEDZIEĆ


Jakie są rodzaje terminali?

Większość terminali charakteryzuje się prostą i poręczną formą, wyglądającą podobnie w dowolnym modelu — wyposażone są w klawiaturę do wpisywania numeru PIN, a także dodatkowy czytnik transakcji zbliżeniowych. Najpopularniejszą formą na rynku są terminale stacjonarne (POS), ponieważ charakteryzują się atrakcyjną ceną w porównaniu do wariantu mobilnego. W zestawie często znajduje się osobny PIN-pad służący do wpisywania PIN-u lub przykładania karty przez klienta podczas płatności.

Terminale mobilne wymagają za to obecności modułu GSM z kartą SIM lub stałego połączenia z Wi-Fi (GPRS). Z urządzenia przenośnego najczęściej korzystają taksówkarze lub dostawcy jedzenia na wynos przebywający większość czasu poza budynkiem. Oprócz tego terminale mobilne warto rozważyć w sklepach, gdzie kablowa instalacja wielu terminali stacjonarnych byłaby zbyt kłopotliwa.

O czym należy pamiętać, wybierając terminal płatniczy?

Podczas zakupu terminala płatniczego bez względu na jego rodzaj warto zwrócić uwagę na wysokość opłaty za dzierżawę lub ewentualną cenę za całościowy zakup urządzenia na własność. Poszczególne modele mogą różnić się czasem księgowania pieniędzy, a także dołączoną do nich gwarancją i serwisem w przypadku awarii. Dla przedsiębiorcy najwygodniejsza opcja to z całą pewnością długotrwała gwarancja na sprzęt oraz zapewnienie o urządzeniu zastępczym na czas naprawy.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania terminali?


Jakie korzyści wynikają ze stosowania terminali?

Dla współczesnych klientów największą korzyścią jest możliwość bezgotówkowej zapłaty za zakupy — jednak to nie wszystko! Coraz częściej wśród konsumentów obserwuje się zainteresowanie innymi funkcjami terminali, takimi jak: opcja wypłaty gotówki (cashback), doładowywanie telefonu, zapłata rachunków, czy też dokonywanie płatności w innej walucie.

Czy terminal płatniczy wymaga integracji z kasą fiskalną?

Nie ma żadnego obowiązku mówiącego o tym, że terminal płatniczy powinien być zintegrowany z dowolną kasą fiskalną w sklepie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że brak takiego połączenia wiąże się z niewielkim wydłużeniem trwania transakcji oraz ryzykiem powstawania błędów. W przypadku integracji pracownik sklepu ma o tyle łatwiejszą obsługę urządzenia, iż nie musi ponownie wpisywać kwoty transakcji do kasy i do terminala.

Ponadto cennym argumentem przeważającym na rzecz połączenia kasy fiskalnej z terminalem płatniczym są kwestie związane z raportowaniem. Podczas gdy urządzenia są zintegrowane, transakcje wykonane przy pomocy kart płatniczych zostają automatycznie ujęte w raporcie kasy fiskalnej — co znacznie przyspiesza cały proces i pozwala zachować porządek w danych.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kasach fiskalnych oraz związanych z nimi przepisach, zapraszamy do kontaktu. Czekamy na Wasze pytania pod numerem telefonu 91 43 22 001 oraz adresem mailowym kasy@ekspert.biz. Zapraszamy też oczywiście osobiście do naszej siedziby, która znajduje się przy ul. Waleriana Łukasińskiego 114 w Szczecinie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder