Szczególnie w przypadku, gdy przedsiębiorca nigdy nie miał styczności z kasą fiskalną i rozpoczyna swoją działalność, w której jest wymagana – wybór odpowiedniego urządzenia może spędzać sen z powiek. Nie zawsze powinniśmy kierować się marką czy ceną, o czym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Choć z pewnością droższe urządzenie powinno zapewnić nam większe funkcjonalności, wygodę i możliwości. Pytanie jednak brzmi – czy tego potrzebujemy? Podpowiadamy!
Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?
Wymóg posiadania kasy fiskalnej dotyczy wszystkich przedsiębiorców dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników. Istnieją wyjątki od tej reguły m.in. nieprzekroczenie kwoty 20.000 zł obrotu w roku podatkowym. Nie jest to jednak duża kwota i w dobrze prosperującym biznesie firma przekroczy tą wartość bardzo szybko.
Z obowiązku posiadania kasy fiskalnej są również zwolnione podmioty prowadzące handel wysyłkowy, gdzie płatność dokonywana jest zawsze za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Wciąż jednak w takim przypadku należy oczywiście dokumentować sprzedaż w formie faktur imiennych, gdzie znajdują się dane nabywcy i wyszczególnione pozycje sprzedaży.
Wielkość bazy towarów
Głównym czynnikiem wpływającym na wybór konkretnego modelu urządzenia, jakim jest kasa fiskalna, jest niewątpliwie wielkość posiadanego asortymentu. Inna kasa sprawdzi się w przypadku małego butiku stacjonarnego, a inna w dużej hurtowni z drobnymi produktami np. elektronicznymi.
Jest to przede wszystkim kwestia wygody, jak również optymalizacji procesów logistycznych w firmie. Z tego powodu bardzo droga kasa fiskalna jest po prostu niepotrzebna przy biznesie wystawiającym kilka paragonów dziennie.
Stacjonarna kasa czy przenośna?
Kolejna istotna kwestia podczas poszukiwań urządzenia fiskalizującego sprzedaż to określenie, czy potrzebujemy urządzenia stacjonarnego czy też mobilnego. Handlując w jednym lokalu, gdzie klienci w tradycyjny sposób podchodzą do kas – najlepiej sprawdzi się stacjonarne urządzenie, które pozwoli szybko obsługiwać kupujących.
Mobilna kasa to z kolei rozwiązanie dla małych firm handlowych, w których nie występuje konieczność zakupu urządzenia za kilka tysięcy złotych. Z reguły wystarczy mała mobilna kasa, którą można swobodnie przenosić. Takie rozwiązanie sprawdzi się również przy sprzedaży mobilnej – gdzie dojeżdża się do klienta i sprzedaję się towaru „na miejscu”.
Powodem, dla którego nie warto kupować w przypadku małych biznesów drogiej kasy fiskalnej jest po prostu fakt, że prawdopodobnie nigdy nie użyjemy zaawansowanych funkcji, które oferują takie urządzenia. Wiele osób może również po prostu pogubić się w możliwościach, jeżeli tak naprawdę wymagane jest jedynie wystawianie paragonów i wprowadzanie towaru „na stan”.
Warto wiedzieć, że popularnym rozwiązaniem stało się przechowywanie paragonów w wersji elektronicznej (nie należy mylić paragonów elektronicznych z fakturami imiennymi), która wciąż wymagają specjalnie przystosowanej kasy fiskalnej. Jeżeli chcemy skorzystać z tej możliwości – powinniśmy wybrać urządzenia z tą funkcją.
Integracja z innymi systemami
W przypadku różnych działalności wymagane są odmienne kluczowe rozwiązania np. połączenie kasy fiskalnej z wagą. Zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę, gdyż nie każda kasa posiada taką możliwość. Być może wymagane jest również podłączenie kasy fiskalnej do czytnika kodów kreskowych – taką integrację też powinniśmy rozważyć.
0 komentarzy