Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online to obecnie najgorętszy temat w branży fiskalnej. W związku z tym pojawia się coraz więcej pytań, ale też niestety nieprawdziwych informacji. Podatnicy są często wprowadzani w błąd i kierowani w stronę urządzeń, które ze standardem online w rozumieniu Ustawodawcy nie mają nic wspólnego. Razem z największym producentem urządzeń fiskalnych Posnet chcemy rozwiać Wasze wszelkie wątpliwości i przedstawić najbardziej aktualne informacje oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Was pytania!

Kasy Fiskalne Online to nowy typ kas, który od stycznia 2020 r. jest już wymogiem w niektórych branżach.  Takie kasy, komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas (inaczej Repozytorium) za pomocą Internetu. Centralny Rejestr Kas gromadzi szereg danych m. in.: raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, zdarzenia, a także informacje o dokonanych przeglądach okresowych. 

Sejm przegłosował Ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ustawa była niezbędna do wprowadzenia kas fiskalnych online. Ustawa weszła w życie 1 maja 2019 r. Zmieniono datę wygaśnięcia homologacji dla kas z kopią papierową – nowy termin to 31 sierpnia 2019 r. Data wygaśnięcia homologacji dla kas z kopią elektroniczną to 31 grudnia 2022 r. Kasę fiskalną online można już kupić. 

CZYM SIĘ RÓŻNIĄ KASY FISKALNE ONLINE OD KAS TRADYCYJNYCH?

Różnice:

 • w trakcie eksploatacji kasa online przekazuje do CRK dane zapisywane w swoich pamięciach
 • kasy online rejestrują kopie drukowanych dokumentów w wewnętrznej pamięci
 • kasy online mają możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania
 • każda kasa fiskalna online musi współdziałać z terminalem płatniczym
 • kasy online drukują papierowe paragony, emitując jednocześnie dokument elektroniczny, który może być wysłany na maila klienta jako tzw. e-paragon.

CZY MOGĘ JESZCZE KUPIĆ KASĘ BEZ OPCJI ONLINE I CZY PRZYSŁUGUJE MI WTEDY ULGA?

Kasę fiskalną online można już zakupić, ale należy pamiętać, że faktycznie takiej konieczności dla wszystkich przedsiębiorstw jeszcze nie ma. Pierwsza grupa przedsiębiorstw musiała obowiązkowo posiadać kasy online od 1 stycznia 2020 r. (patrz poniżej od kiedy dokładnie kasy fiskalne online obowiązują konkretne branże). Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz uzyskać ulgę na zakup nowej kasy fiskalnej musi być ona online.

JAKIE SĄ PRAWA I OBOWIĄZKI PODATNIKA?

W związku z wejściem nowej ustawy podatnik korzystające z kas fiskalnych online musi:

Zapewnić terminowe połączenie i przekaz danych do repozytorium kas

 • z powodu np. braku dostępu do Internetu w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej podatnik może uzyskać zgodę Urzędu Skarbowego na łączenie się z CRK w innych, ustalonych z US, terminach.

Poddawać przeglądom technicznym posiadane urządzenia fiskalne co 24 miesiące

 • w ciągu 3 dni od zgłoszenia serwisant dokonuje przeglądu
 • w okresie zawieszenia działalności nie wykonuje się przeglądu technicznego, ale należy go dokonać przed ponownym rozpoczęciem prowadzenia ewidencji sprzedaży
 • kara za brak przeglądu technicznego – 300 zł, wpłaty należy dokonać na konto właściwego US w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji

Zebrać oświadczenia od pracowników o zapoznaniu się z zasadami prowadzenia ewidencji

 • nowi pracownicy przed rozpoczęciem ewidencji sprzedaży na kasie
 • do 31 maja 2019 r. pracownicy zatrudnieni przed 1 maja 2019 r.

Odczytywać pamięć fiskalną

 • podatnik musi zachować dane z pamięci chronionej
 • odczyt i protokół z odczytu wykonywany jest w serwisie (bez udziału US)
 • urządzenie ONLINE, kiedy przechodzi w stan „tylko do odczytu” musi być podłączone do Internetu w celu przekazania danych do CRK
 • podatnik jest zobowiązany do dostarczenia protokołu odczytu do US w ciągu 5 dni od jego przeprowadzenia.

KIEDY MOGĘ KUPIĆ KASĘ ONLINE?

Jest już możliwy zakup kas fiskalnych online. Naszą ofertę znajdziesz tutaj.

KASY ONLINE – KTO I KIEDY ZOSTANIE OBJĘTY OBOWIĄZKIEM JEJ POSIADANIA?

 • Właściciele wulkanizacji (naprawa i wymiana opon, bieżnikowanie, regenerowanie), osoby oferujące usługi motoryzacyjne (naprawa pojazdów silnikowych i motorowerów) i dokonujące sprzedaży paliw (benzyny silnikowej, oleju napędowego i gazu) będą zmuszeni wprowadzić kasy online najwcześniej, bo w terminie od 1 stycznia 2020 roku.
 • Nieco później, bo od 1 stycznia 2021, kasy fiskalne online wprowadzi branża gastronomiczna, branża hotelarska i podmioty oferujące sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
 • Od 1 lipca 2021 roku obowiązkiem zostaną objęte usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne. Także branży fitness nie ominie wprowadzenie kas online. W tym terminie kasy online wprowadzą także właściciele przedsiębiorstw z branży budowlanej, a także lekarze i dentyści oraz prawnicy.

POZNAJ OFERTĘ URZĄDZEŃ FISKALNYCH, KTÓRE SĄ ONLINE!

Oto konkretna oferta na kasy i drukarki, które są dostępne w wersji online. Znajdziesz tu najpopularniejsze modele urządzeń fiskalnych dostępnym od teraz w wersji online. Włącz online w swoim biznesie!

KASA FISKALNA POSNET ERGO ONLINE
KASA FISKALNA POSNET REVO ONLINE
KASA FISKALNA POSNET MOBILE ONLINE
KASA FISKALNA POSNET BINGO ONLINE

Zadaj pytanie Ekspertowi

Masz pytanie dotyczące kas fiskalnych Online. Zadaj je naszemu Ekspertowi:

Magdalena Rogowska

Wiadomość proszę przesłać na adres
e-mail: magdalena.rogowska@ekspert.biz

Możesz się też skontaktować pod numerem:

501 590 499