W ostatnim czasie obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej online dotyka coraz większej liczby firm oraz branż. W minionych miesiącach grupa aktywnie się powiększała, co widać szczególnie po podatnikach zajmujących się sprzedażą, czy też wykonywaniem usług. Z racji wprowadzenia ewidencji transakcji kasą fiskalną online wśród lekarzy i stomatologów pojawiło się również pytanie, czy obowiązek ten zostanie wprowadzony także u psychologów?

Kogo z branży medycznej obejmuje obowiązek wymiany kasy?

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii jest fundamentem, w którym umieszczone zostały terminy wymiany kas fiskalnych. Wyznaczona data 1 lipca 2021 roku informuje nas o tym, że do tego dnia stara kasa fiskalna powinna zostać wymieniona na nową.

Obejmuje to nie tylko branże zajmujące się usługami takimi jak np. fryzjerstwo lub kosmetyka, ale również branże medyczne. Zalicza się do nich przede wszystkim lekarzy i stomatologów. Dla wielu osób definicja psychologa jednoznacznie kojarzy się z medycyną, należy jednak głębiej sięgnąć dokumentacji i informacji, aby dowiedzieć się, czy jest tak naprawdę.

Czy psychologów obejmują kasy fiskalne online od 1 lipca?

Bazując na przepisach odnoszących się do zawodów lekarskich, można zauważyć, że lekarz zdefiniowany został jako osoba zajmująca się leczeniem ludzi. Za to psychologa określa się specjalistą w zakresie psychologii, czyli nauki mówiącej o procesach psychicznych człowieka. Dlatego też zawód psychologa nie figuruje w ustawach lekarskich, a posiada osobną Ustawę z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Dodatkowo, w porównaniu do zawodu lekarskiego, nie ma wymogu wśród psychologów, aby kończyli studia medyczne, a także należeli do Izby Lekarskiej. Wykorzystując te informacje, dochodzimy do wniosku, że kasy fiskalne online nie są obowiązkowe dla psychologów.

Czy sytuacja ewidencjonowania transakcji może ulec zmianie?

Aktualnie wprowadzane zmiany na rynku są stopniowe, jednak szczegółowe informacje zawarte w ustawie pokazują, że do końca 2022 roku niemal wszystkie branże wyłączą ze swojego użycia kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii. Można więc śmiało stwierdzić, że psycholodzy w najbliższej przyszłości również powinni nastawić się na zmianę swojej kasy fiskalnej. Szczególnie polecane są tutaj najnowsze modele, które zajmują o wiele mniej miejsca, charakteryzują się lepszą mobilnością oraz prostotą obsługi.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 91 43 22 001 lub adresem mailowym kasy@ekspert.biz. Zapraszamy też do odwiedzenia naszego biura, które znajduje się przy ul. Waleriana Łukasińskiego 114 w Szczecinie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder