Przedsiębiorca, który sprzedaje towary i usługi osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym, musi korzystać z urządzenia fiskalnego do rejestrowania obrotu i kwoty podatku należnego. Czy przedsiębiorca prowadzący działalność budowlaną również jest zobowiązany do posiadania kasy rejestrującej?

BUDOWLAŃCY NA BUDOWIE


Czy kasa fiskalna w firmie budowlanej jest obowiązkowa?

Według treści z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług „podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących”. Jednak podatnik, którego obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła limitu 20 000 zł – podlega prawu zwolnieniu z kasy fiskalnej. To samo dotyczy działalności budowlanej.

Jednak wraz z przekroczeniem tejże kwoty każdy przedsiębiorca traci takie prawo. Wtedy jak najszybciej, w okresie 2 miesięcy od pierwszego dnia następującego po miesiącu, w którym przekroczono limit – musi zaopatrzyć się w kasę fiskalną.

Jaka powinna być kasa fiskalna dla firmy budowlanej?

Przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane zwykle decydują się na wybór takich urządzeń, które są poręczne, funkcjonalne i przede wszystkim wytrzymałe. Na terenie budowy lub remontu warunki mogą być niesprzyjające dla sporych kas rejestrujących ze względu, oczywiście, na ich gabaryty, ale także na prawdopodobieństwo ich zakurzenia bądź uszkodzenia. Warto, aby kasa fiskalna była możliwie jak najmniejsza, aby można było łatwo ją przechowywać np. w szufladzie, torbie bądź kieszeni, gdy zajdzie taka potrzeba. Dlatego warto, aby w małym urządzeniu było zaprogramowanych jak najwięcej funkcji.

Tradycyjna kasa fiskalna czy kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna online wygląda i działa tak samo jak modele tradycyjne, ale ma dodatkową funkcję przesyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas. Posiada również bezpieczną pamięć, opcję wydruku NIP-u na paragonie i możliwość wydawania e-paragonów. Jeśli zaczynasz świadczenie usług budowlanych dla osób fizycznych bez działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, nie ma sensu kupować tradycyjnej kasy fiskalnej.

Kasy fiskalne online obecnie projektowane są tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca, jednocześnie są niebywale funkcjonalne. Są kasy, które mają możliwość rozbudowy, np. Posnet ERGO online. Gdy Twoja działalność znacznie się rozwinie, możesz zaopatrzyć się w dodatkowe moduły komunikacyjne, które z powodzeniem podłączysz do tej kasy fiskalnej.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder