Jako początkujący przedsiębiorca zapewne zastanawiasz się, która kasa fiskalna będzie najodpowiedniejsza dla Twojej działalności. Z tego artykułu dowiesz się, jaka kasa fiskalna jest Ci potrzebna i czym jest kasa fiskalna online.

Czym jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna jest urządzeniem mechanicznym służącym do rejestracji oraz sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Potwierdzeniem takiej rejestracji są drukowane paragony fiskalne oraz faktury/paragony z numerem NIP.

Kasa czy drukarka fiskalna?

Kasa fiskalna słusznie kojarzona jest z urządzeniem występującym w sklepach spożywczych, ponieważ te urządzenia występują przeważnie w mniejszych sklepach. Taka kasa:

– nie potrzebuje podłączenia do żadnego systemu oraz sprzętu,

– jest zdecydowanie tańsza od drukarki fiskalnej,

– służy do prostej sprzedaży detalicznej,

– jest urządzeniem mobilnym, w każdej chwili można ją łatwo odłączyć i podłączyć. Może posłużyć również w prowadzeniu działalności mobilnej.

Drukarka fiskalna jest przeznaczona do dużych sklepów i punktów usługowych. Przy jej zakupie trzeba liczyć się z kosztami oprogramowania oraz niezbędne jest posiadanie komputera. Nie zmienia to jednak faktu, że posiadanie drukarki fiskalnej wiąże się z dodatkowymi korzyściami:

– w każdej chwili można zrobić szybki przegląd stanu magazynu (baza towarów musi być aktualizowana w komputerze),

– możliwe jest wprowadzenie rabatu na dany towar bądź usługę,

– transakcja zostaje zarejestrowana w systemie,

– wystawianie faktury jest znacznie szybsze.

zakup kasy fiskalnej online


Kasa fiskalna online

Działa na podobnej zasadzie co każde urządzenia fiskalne, z tą różnicą, że kasa fiskalna online komunikuje się z podmiotem nadzorczym poprzez połączenie internetowe. Wszelkie zarejestrowane dane dotyczące sprzedaży (paragony, raporty dobowe, informacje o przeglądzie) są przekazywane odpowiednim organom. Dzięki temu Centralny Rejestr Kas (CRK) będzie kontrolować wszystkie raporty zdalnie. Istotną zaletą kasy fiskalnej online jest także automatyczna aktualizacja oprogramowania, którą kasa pobiera samodzielnie ze strony producenta. Jednakże należy pamiętać, że przy wyborze tego rodzaju kasy fiskalnej, niezbędny jest stały dostęp do internetu.

Baza towarowa (PLU)

Pojemność bazy towarów i usług kasy fiskalnej to kolejny ważny czynnik decydujący o wyborze kasy fiskalnej. Najprostsza kasa rejestrująca posiada niewielką bazę towarową od 1000 do 3000 pozycji. Będzie ona odpowiednia przy prowadzeniu jednoosobowej działalności usługowej bądź produkcyjnej.

Im większy sklep, im więcej usług jest w ofercie – tym większa powinna być ilość pozycji w bazie fiskalnej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kasach fiskalnych oraz związanych z nimi przepisach, zapraszamy do kontaktu. Czekamy na Wasze pytania pod numerem telefonu 91 43 22 001 oraz adresem mailowym kasy@ekspert.biz. Zapraszamy też oczywiście osobiście do naszej siedziby, która znajduje się przy ul. Waleriana Łukasińskiego 114 w Szczecinie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder