Jeśli chcesz kupić kasę fiskalną, przeczytaj najpierw ten artykuł! W tym miejscu dowiesz się – komu przysługuje dofinansowanie na jej zakup, jakie są dokładne zasady skorzystania z ulgi oraz podpowiemy Ci, co należy zrobić, by ją otrzymać.

Kto może skorzystać z dofinansowania na kasę fiskalną?

Niemal każdy podatnik w Polsce, który sprzedaje towary lub usługi osobom fizycznym bez działalności gospodarczej, a także rolnik ryczałtowy, ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą urządzenia fiskalnego. Zakup kasy fiskalnej oznacza dla przedsiębiorcy obciążenie budżetu firmy, szczególnie jeśli potrzebna jest większa ilość urządzeń rejestrujących (np. w przypadku kilku siedzib). Zgodnie z zapisami w ustawie o podatku VAT, istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania właśnie na zakup kasy fiskalnej.

Warto podkreślić, że taka ulga przysługuje tylko przy zakupie kasy on-line i nie dotyczy kas, które zapisują kopie w formie elektronicznej lub papierowej. Prawo wyróżnia dwie grupy przedsiębiorców mogących skorzystać z dofinansowania:

  • Przedsiębiorcy, którzy mają regulowany prawnie obowiązek ewidencji sprzedaży i rozpoczęli ją w odpowiednim czasie, korzystając z kasy online.
  • Przedsiębiorcy posiadający prawo do zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży, którzy dotychczas nie używali kas fiskalnych – a chcący dobrowolnie prowadzić rejestrację na kasie online.

To podstawowe warunki otrzymania zwrotu z zakupu kasy fiskalnej. Jakie kroki należy podjąć, by je dostać?

dofinansowanie na kasę fiskalną


Ile wynosi dofinansowanie na kasę fiskalną i jak je otrzymać?

Aktualne przepisy (ustawa o VAT) określają dofinansowanie w kwocie 90% ceny netto danej kasy fiskalnej, jednak nie może ona przekraczać 700 zł. Obowiązuje to również w sytuacji, w której przedsiębiorca musi zakupić więcej niż jedną sztukę. Wtedy dofinansowanie dotyczy pojedynczo, każdej z nich. W tym przypadku warunkiem jest rozpoczęcie ich użytkowania maks. do 6 miesięcy od początku ewidencji sprzedaży. Jeśli kwota zakupu będzie wyższa niż 700 zł – przedsiębiorca otrzyma różnicę.

Są trzy drogi, które prowadzą do uzyskania dofinansowania:

  • Przedsiębiorcy rozliczający się z podatków w cyklu miesięcznym powinni ubiegać się o zwrot w deklaracji JPK_V7.
  • Z kolei deklaracja JPK_VK dotyczy przedsiębiorców, którzy rozliczają się kwartalnie.
  • Dla przedsiębiorców zwolnionych z odprowadzania podatku VAT został stworzony specjalny “Wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej”. Należy go wypełnić i złożyć do urzędu skarbowego, w którym rejestrowano kasę.

Warto również wiedzieć, że pieniądze z dofinansowania należy zwrócić w przypadku, gdy:

  • kasa fiskalna nie będzie zgłoszona do przeglądu technicznego (obowiązkowo raz na 2 lata),
  • w przeciągu 3 lat od startu ewidencji, kasa nie będzie używana (np. zamknięcie biznesu, upadłość)
  • połączenie pomiędzy kasą fiskalną a Centralnym Repozytorium Kas, które pozwala na transfer danych, nie będzie trwałe.

Dofinansowanie do zakupu kasy fiskalnej, szczególnie w przypadku większej ilości sztuk, może być bardzo przydatne i odciążające firmowy budżet. Starając się o dofinansowanie, warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami jego otrzymania. Jak widać, zasady wcale nie są tak proste i nie dotyczą wszystkich przedsiębiorców.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder