Prężnie rozwijającą się branżą w gospodarce jest świat płatności bezgotówkowych. Dlatego też, posiadanie terminala płatniczego jest niezbędne dla każdej nowoczesnej firmy. Czasy pandemii zmusiły przedsiębiorców do wprowadzenia terminali, aby zminimalizować ryzyko przekazywania gotówki z rąk do rąk. Ten trend pozostał i stale się rozwija, lecz czy wprowadzenie płatności bezgotówkowych jest obowiązkowe? Jakie właściwie przynoszą korzyści przedsiębiorcom i ich klientom?

Czy wprowadzanie płatności bezgotówkowych jest obowiązkowe?

Wymóg zapewnienia możliwości dokonywania płatności bezgotówkowej jest wynikiem wprowadzonego nowego art. 19a ustawy o prawie przedsiębiorców.  Według tego przepisu, przedsiębiorca musi umożliwić dokonywanie płatności we wszystkich miejscach, gdzie faktycznie wykonuje swoją działalność gospodarczą, w tym w lokalu, poza lokalem firmy lub np. w pojeździe wykorzystywanym do transportu pasażerów, przy użyciu instrumentu płatniczego określonego w ustawie o usługach płatniczych.

Instrumentem płatniczym może być terminal płatniczy, przelew lub płatność za pomocą Blika. Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, co oznacza, że przedsiębiorcy obecnie mają obowiązek udostępniania płatności bezgotówkowych w każdym miejscu, w którym świadczą swoje usługi, na przykład przez terminal płatniczy.

BEZPIECZNA PŁATNOŚĆ BEZGOTÓWKOWA

Korzyści płatności bezgotówkowych (bezpieczeństwo, większe zyski itp.)

Każdy przedsiębiorca, który miał kiedykolwiek wątpliwości w związku z zapewnieniem swoim klientom możliwości płatności bezgotówkowych, powinien poznać najważniejsze korzyści tego rozwiązania.

  1. Bezpieczeństwo. Płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze niż płatności gotówkowe, ponieważ nie trzeba nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy, co zmniejsza ryzyko kradzieży lub utraty majątku w wyniku przypadku.
  1. Wygoda. Płatności bezgotówkowe są wygodne i szybkie. Nie trzeba przeliczać pieniędzy, a także nie trzeba martwić się brakiem drobnych, gdy sprzedawca oznajmia, że nie ma możliwości wydania reszty.
  1. Śledzenie wydatków. Płatności bezgotówkowe umożliwiają dokładne śledzenie wydatków, co ułatwia kontrolowanie budżetu. Obecnie większość banków wprowadziło na rynek swoje aplikacje, w których użytkownicy mogą śledzić historie transakcji w dogodnej dla nich porze.
  1. Możliwość udostępnienia płatności. Płatności bezgotówkowe umożliwiają udostępnienie pieniędzy innym osobom, na przykład poprzez szybki przelew.
  1. Ograniczenie ryzyka związanego z fałszerstwem pieniędzy. Płatności bezgotówkowe pomagają ograniczyć ryzyko fałszerstwa pieniędzy, co stanowi poważne zagrożenie dla gospodarki.
  1. Wspieranie rozwoju przedsiębiorstw. Płatności bezgotówkowe umożliwiają przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do środków finansowych, co z kolei przyczynia się do rozwoju ich działalności.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder