Technologia wciąż idzie do przodu, ułatwiając nam codzienne życie. Większość Polaków (bo aż 65%) korzysta z technologicznych udogodnień i jako formę płatności wybiera kartę płatniczą. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup terminali POS, które pozwalają na przeprowadzenie transakcji bezgotówkowych i nic w tym dziwnego – to wygoda dla nich samych, ale także dla klienta.

Jak działa terminal POS?

Z pewnością miałeś okazję skorzystać z możliwości przeprowadzenia transakcji za pośrednictwem terminala POS – za pośrednictwem karty płatniczej, telefonu lub BLIK-a. Jest to niewielkie urządzenie z ekranem oraz klawiaturą umożliwiającą wpisanie kodu PIN. Musi być stale podłączone do prądu oraz łącza internetowego. Transakcja jest bardzo prosta i szybka:

–       w zależności jaką klient wybierze opcję płatności – przykłada kartę, telefon bądź smartwatcha do terminala POS i usłyszy charakterystyczny dźwięk,

–       przez połączenie telekomunikacyjne, terminal POS łączy się z wydawcą karty płatniczej klienta przez centrum autoryzacyjne,

–       system sprawdzi, czy stan konta klienta ma wystarczające środki i dochodzi do autoryzacji transakcji,

–       konto klienta zostaje obciążone, a pieniądze po zaksięgowaniu trafiają na rachunek sprzedawcy.

Terminal stacjonarny czy mobilny?

Terminal mobilny mPOS będzie świetną opcją, gdy trzeba pójść lub pojechać do klienta. Urządzenie jest nieco mniejsze od stacjonarnego terminala POS, które w większości są zasilane na baterie. Łączą się z siecią za pośrednictwem Wi-Fi, GPRS lub dokupionej karty SIM z dostępem do internetu. Mobilne terminale są wykorzystywane w urządzeniach bezobsługowych, np. w słupkach parkingowych, kasach na myjni lub automatach z przekąskami. Z mobilnego rozwiązania korzystają także kurierzy, taksówkarze oraz restauratorzy. Wybór terminala jest kwestią indywidualną, lecz warto wziąć pod uwagę każdą możliwą opcję.

terminal płatniczy czy warto


Czy warto mieć terminal płatniczy?

Terminal POS może okazać się niezbędny, jeśli większość klientów, chcących dokonać zakupów w Twoim sklepie, chce zapłacić kartą. Istnieje prawdopodobieństwo, że brak możliwości przeprowadzenia transakcji bezgotówkowej będzie skutkowało utratą Twoich klientów. Posiadanie terminala POS wiąże się z wieloma korzyściami:

–       płatność bezgotówkowa za pośrednictwem terminala płatniczego jest całkowicie bezpieczna,

–       transakcje są szybkie i wygodne,

–       nie musisz czekać aż klient wyciągnie gotówkę z portfela i nie musisz wydawać reszty,

–       mniejszy obrót gotówką, czyli mniejsze ryzyko pomyłki w wydawaniu,

–       możesz obsłużyć więcej klientów w ciągu dnia.

Dodatkowe korzyści z posiadania terminala POS

Jeśli wśród Twoich klientów są osoby starsze, które nie mogą korzystać z płatności internetowych, dobrym rozwiązaniem dla Twojego biznesu może okazać przyjmowanie od nich opłat za rachunki. Oprócz przyjmowania standardowych płatności, możesz drukować kody do doładowań telefonów komórkowych a także z funkcją cashback wypłacać klientom pieniądze (jeśli dokonają zakupu w Twoim sklepie).


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder