Wagi stanowią jeden z elementów wyposażenia wielu sklepów spożywczych, piekarni, cukierni, sklepów warzywnych, lecz nie tylko – o czym dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Wybór idealnej wagi może być niemałym problemem, dlatego postaramy się rozjaśnić wszystkie aspekty kupowania wagi do firmy. Wskażemy Ci również, o jakie formalności i obowiązki musisz zadbać w tym zakresie.
Wagi wykorzystywane w celach biznesowych – w porównaniu do wag tradycyjnych – muszą wykazywać się z reguły lepszą dokładnością i trwałością. Wybór odpowiedniej wagi stanowi zatem niezwykle ważny element funkcjonowania Twojej firmy.
Jakie występują rodzaje wag dla firm?
Wyróżnia się przede wszystkim dwa typy takich wag – dla wyposażenia gastronomii lub sklepu. W pierwszym przypadku służą one do odmierzania składników – precyzja jest gwarancją, że wszystkie przygotowywane potrawy będą równie smaczne. Waga dla gastronomii powinna być praktyczna, intuicyjna w obsłudze, jak również cechować się konstrukcyjną odpornością na sypkie składniki.
Z kolei wagi kalkulacyjne występujące najczęściej w handlu, pozwalają na odważanie produktów, a następnie przekładanie wagi na ostateczną cenę produktu. Do ich funkcji może należeć również drukowanie etykiet.
Wagi stanowią wyposażenie firm w wielu branżach, do których poza wspominanymi wcześniej, należą np. wulkanizacje czy fabryki. Można więc zauważyć, że modele wag różnią się od siebie przede wszystkim ciężarem i rozmiarami ładunku lub towaru. Dzielą się również ze względu na konstrukcję i precyzyjność pomiaru.
Czy waga wymaga legalizacji?
Ze względu na swój charakter eksploatacji, tego typu wagi muszą posiadać legalizację, o czym mówią przepisy prawa. Na obudowie urządzenia pomiarowego powinna znajdować się tabliczka znamionową – a na niej wszelkie informacje na temat parametrów technicznych. Legalizacje wag są wykonywane okresowo, a za niedopełnienie tego obowiązku przedsiębiorcy grożą poważne konsekwencje w postaci np. sankcji nałożonych na firmę. Legalizacja potwierdza bowiem precyzję i poprawność pomiarów, które są wykorzystywane do rozliczeń.
Zgłaszanie terminów to obowiązek właściciela wagi, dlatego niezwykle ważne jest monitorowania tych dat. Legalizacje zatwierdzone przed 26 kwietnia 2019 pozwalają na legalne użytkowanie przez okres 35 miesięcy kalendarzowych, natomiast po tej dacie – pierwsza legalizacja obowiązuje przez 23 miesiące, a każda kolejna przez dodatkowe dwa miesiące.
Gdzie stosowane są wagi z legalizacją?
Ciężar to miara, która jest wykorzystywana do rozliczeń w wielu branżach. Najczęściej wykorzystywana jest w handlu detalicznym i hurtownym. Korzystają z niej przede wszystkim sklepy spożywcze, do odliczania warzyw, owoców, słodyczy i wielu innych. Wagi z legalizacją muszą znajdować się również w miejscach produkcji leków, jak również w placówkach medycznych i laboratoriach. Korzystają z nich również biegli sądowi, służby policyjne czy celne.
Jak wybrać najlepszą wagę?
W trakcie poszukiwań urządzeń służących do sprzedaży należy przede wszystkim określić charakter swojej działalności. Z pewnością inny model spełni swoją funkcję w magazynie opon, a inny przy odliczaniu ziół i przypraw. Ze względu na szeroki wybór modeli od różnych producentów, z pewnością znajdziesz idealne rozwiązanie dostosowane do budżetu i potrzeb Twojej firmy. Z pewnością w przypadku mocnej eksploatacji wagi powinniśmy postawić jednak na jakość, aby zagwarantować niezawodną pracę przez długie lata.
0 komentarzy