Kasa fiskalna dla prawnika

Zgodnie z zapisami ustawy o podatku od towarów i usług, a dokładniej zgodnie z jej 111 artykułem, sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, muszą rejestrować wszyscy przedsiębiorcy, którzy swoje towary lub usługi sprzedają osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym. Obowiązek ten obejmuje również prawników. Czy istnieją wyjątki od tej zasady? Na jaką kasę zdecydować się przy prawniczej działalności? Zapraszamy do przeczytania artykułu! 

Kasa fiskalna dla prawnika - czy jest obowiązkowa?

W myśl przepisów ustawy o VAT - tak. Zgodnie jednak z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwolnień z kas rejestrujących, prawo do skorzystania z niego przysługuje w określonych warunkach także prawnikom. 

Kiedy więc prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej? 

  • Jeśli świadczy usługi prawnicze na odległość, tj. porozumiewając się ze swoimi klientami i udzielając im porad np. telefonicznie bądź online. Paragon w takim przypadku nie jest potrzebny. Zapłatę za taką usługę kancelaria musimy przyjąć za pośrednictwem:
  • banku,
  • spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej,
  • poczty.

Dodatkowo obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie dotyczy także kancelarii, które:

  • obsługują tylko firmy,
  • świadczą pomoc “z urzędu”
  • świadczą usługi osobom fizycznym, jednak na zlecenie instytucji, która to ponosi koszty.

Usługi prawnicze - jaką kasę wybrać?

Abstrahując od wyjątków, kasa fiskalna dla osób prowadzących kancelarie prawnicze jest niezbędna. Warto więc zdecydować się na urządzenie, które oprócz spełnienia ustawowego obowiązku, ułatwi pracę i pozwoli na swobodne prowadzenie biznesu. Na jaką kasę powinien zdecydować się więc prawnik? Jakie cechy i funkcje powinna posiadać?

Mobilność i gabaryty
Praca prawnika często wiąże się z podróżami, czy to na spotkania z klientami, do kancelarii czy też sądu. Warto więc zdecydować się na urządzenie mobilne, a tym samym o niewielkich gabarytach i wadze, tak aby nie było ono ciężarem podczas wykonywania służbowych obowiązków. Idealna kasa fiskalna powinna bez problemu zmieścić się w aktówce na dokumenty. 

Intuicyjność
Wygoda i oszczędność czasu to dwie istotne w każdej działalności sprawy. Dzięki możliwości dodawania do skrótów klawiszowych na kasie najpopularniejszych i powtarzalnych usług np. porady prawnej, ich wybór na urządzeniu to dosłownie jeden przycisk, który oszczędza niepotrzebnego zagłębiania się w spis usług. 

Żywotność akumulatora
W związku z częstą praca poza biurem, a więc w miejscach bez stałego źródła prądu, kasa dla prawnika powinna cechować się ponadprzeciętną żywotnością baterii. Sytuacja, w których wystawienie paragonu ze względu na rozładowany akumulator jest niemożliwa - jest niedopuszczalna. Warto więc wybrać urządzenie, które pozwoli na długą pracę bez ciągłego podłączenia do zasilania.

Umożliwienie płatności kartą 
Odmówienie zrealizowania usługi ze względu na brak obsługi płatności bezgotówkowych w dzisiejszych czasach zdecydowanie obniża prestiż usługodawcy. Aby sprostać oczekiwaniom klientów oraz podążać za trendami biznesowymi - zakup terminala to wręcz obowiązek. Dodatkowo dzięki tej funkcji obsługa stanie się łatwiejsza i nierzadko szybsza.

Urządzeniem, które łączy w sobie funkcje kasy oraz terminala płatniczego jest dostępny w naszej ofercie Kasoterminal PosPay. Wielozadaniowość kasoterminala pozwala uniknąć przedsiębiorcy kupowania osobno urządzenia fiskalnego i podpisywania umowy z operatorem płatności bezgotówkowych.

Jeśli potrzebujesz wsparcia przy wyborze kasy fiskalnej idealnej dla Twojej działalności - serdecznie zapraszamy do kontaktu! 91 43 22 001. 

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl